Rady pre rodičov

Najčastejšie príčiny náštevy lekára


Horúčka

Horúčka je príznak (niekedy prvý), ktorý upozorňuje na boj organizmu proti "škodcovi" (vírus, baktéria, plesne, strach, nedostatok tekutín, sucho, po prudkom ochladení, zápcha, pobyt na slnku, turistika a pod.).

Horúčka pomáha ničiť baktérie, vírusy. Telesná teplota do 38,0°C je ideálna pre tvorbu protilátok (znižujeme, len ak sú súčasné bolesti), dieťa len sledujeme, podávame tekutiny / čaj alebo prevarenú vodu/, nenútime dieťa jesť. Ak dieťa nechce piť, ponúkame tekutiny po lyžičkách alebo striekačkou do úst, na slamku... Pri zvýšenej teplote nad 38,0°C podávame lieky proti horúčke: Paralen, Panadol, Nurofen, Ibalgin... podávame každých 5-6 hodín/ v dávke 10 mg /kg/. Dôležité je fyzikálne ochladzovanie - vlažná sprcha, zábaly. Zábaly sa nepodávajú, ak má dieťa studené ruky a nohy. Vtedy ruky a nohy najprv premasírujeme, potom zabalíme celé dieťa alebo len jeho hrudník do vlažnej plachty a zábaly meníme každých 7 min. Vysoká teplota 39-40,0°C po zábale má poklesnúť na 38,4°C (dieťa treba nechať odpočívať).

Ak je dieťa čulé, pekne prijíma tekutiny, odporúčame zrážať teplotu 2-3 dni a až pri pretrvávaní horúčok návštevu ambulancie.

Ak teplota neklesá, dieťa nechce piť, vracia, je skleslé, má problémy s močením, odporúčame navštíviť lekára. 

https://www.facebook.com/share/12DanZiHRHc/

Bolesť hrdla

Jedna z najčastejších príčin návštevy detského lekára. Ak nie sú prítomné horúčky cez 39 st.C, nie sú prítomné opuchy na krku, dieťa pije a nevracia, začíname domácou liečbou - kloktanie, vitamín C, Zinok.

Domáci liek: Mesiačik cesnaku roztlačíme, zalejeme veľmi teplým mliekom, pridáme lyžičku masla, pridáme lyžičku medu (alergici nemôžu) alebo 2 lyžice škoricového cukru. Pijeme pomaly 1x denne, keď bolí hrdlo.

Kloktanie: Pri bolesti hrdla 3x denne vyplachujeme hrdlo slanou vodou (jednu kávovú lyžičku soli do šálky vody) alebo repíkovým čajom, odvarom zo šalvie, alebo čajom z materinej dúšky.

Cmúľanie: tbl z lekárne - Preventan Quattro + sprej Anginal, Strepfen alebo TANTUM Verde 3x denne

Obklady na krk: Teplé olejové obklady, ak nie je horúčka (telesná teplota nad 38,0°C); vlažné obklady, ak je prítomná horúčka.

Pri nezlepšení po 4-5 dňoch navštívime lekára.

Bolesť uší

Ako prvú pomoc podáme kvapky do uší: Burrow, Otobacid N Paralen +  Dithiaden


Hnačky a vracanie

Ak sa do tela dostane látka (vírus, baktéria,  po oblízaní prstov, po zjedení šunky alebo salámy, ktorú predavač zobral do špinavých rúk, deti alergické na peľ zjedia u babky chlieb s maslom a medom, ak ste zjedli ovocie neumyté alebo postrekované chemickými látkami, alebo potravinu po záručnej lehote, alebo niektoré antibiotiká a pod.), ktorú vaše telo neznesie, je dobré, ak ju vyvráti vracaním alebo vylúči riedkou stolicou. Nenútime dieťa jesť! 

Podávame po lyžičkách prevarenú vodu, vlažnú minerálku bez bubliniek, ťierny čaj, rehydratačný roztok/Enhydrol/. Podávame ešte probiotiká, Carbontox (uhlie na prečistenie čreva) a lieky na zahustenie stolice/Smecta, Imodium, Tasectan/

Základom je diéta:

  1. deň: vodná pauza + sucháre, piškóty , vývar, banán
  2. deň: čierny čaj, zeleninová polievka, piškóty, p.p. biele burizony, varený zemiak, ryžový odvar, ryža
  3. deň: kuracie mäsko s ryžou,  ryžový vývar, zeleninová polievka, banánky, výživa

Pri dlhšie trvajúcich riedkych stoliciach príde dieťa ráno na výter z konečníka. Pri vysokých teplotách 39,0°C, vodnaté stolice viac ako 5x , ak dieťa vracia po čaji alebo odmieta piť, príde na vyšetrenie ihneď.

Mlieko, fazuľu, kapustu, dráždivé jedlá nepodávame ešte aspoň týždeň

Kašeľ

Je druhou najčastejšou príčinou návštevy detského lekára. Tak ako horúčka, ani kašeľ nie je choroba, ale príznak.

Kašeľ je významný obranný reflex:

  • strážca priedušiek,
  • zabraňuje vniknutiu mikročastíc do dýchacích ciest,
  • snaží sa odstrániť škodlivé častice, ktoré sa dostali do dýchacích ciest.

Kašeľ vyvoláva:

  • prach (drobné prachové čiastočky),
  • dym (záchvat kašľa po objatí osoby, ktorá bola v krčme),
  • voňavky, spreje vo výťahu,
  • náhla zmena vzduchu (prechod z teplého prostredia do studeného a naopak),
  • chemické výpary,
  • zatekanie hlienov z nosa, mandlí,
  • zabehnutie kúska potravy, sliny,
  • u alergických pacientov prítomnosť peľov, tráv, plesní,
  • suchý vzduch od radiátorov,
  • prítomnosť kožušín, plyšových kobercov, umelých kvetov.

Neliečime každý kašeľ antibiotikami!


Najčastejší kašeľ je pri  nádche, keď z nosa nič netečie, ale po zadnej stene nosohltana stekajú hlieny, ktoré nútia dieťa na kašeľ a vracanie. Ak taký kašeľ budeme tlmiť (lebo ho nemôžeme počúvať) bez toho, aby sme sa postarali o nos, hlieny stečú bez zábran do priedušiek. Musíme preto od malička dieťa učiť správne vyfúkať nos. Malému dieťaťu poodsávame nos šetrne  odsávačkou. Veľké dieťa nos konvičkuje. Dieťa rolujeme, cvičíme s ním, masírujeme mu nohy, chrbát a predlaktia. Nebozkávame dieťa, keď máme nádchu alebo nás bolí hrdlo. Vyhrievame dieťa pri soluxe, zvlhčujeme vzduch  alebo nechávame vodu v plytkom pekáči, aby sa odparila. Následne aplikujeme sprej s morskou vodou 3 x denne a klasické nosné kvapky/Nasivin, Olynth.../. Do liečby pridáme lieky proti kašlu - pri suchom kašli začíname Stoptussinom a klaciovým sirupom, v prípade produktívneho kašľa odporúčame Mucosolvan, Solmucol, Bronchipret. 

Domáce recepty liečby kašľa

  1. kloktanie morskou vodou (prevarená voda + soľ),
  2. domáci sirup: cibuľu (alebo cviklu) posypeme cukrom, vyhĺbime do nej jamku, necháme na teplom mieste, tekutinu, ktorá sa vytvorí podávame po malých lyžičkách ako sirup pri kašli - 3x denne,
  3. domáci sirup: 20 dkg kryštálového cukru prepražiť na karamel, pridať 2 dcl vody, rozpustiť, pridať asi 2-3 cibule nadrobno pokrájané, rozvariť do sklovita. Podávať 3x1 čajovú lyžičku.


Bolesti hlavy, nespavosť, únavnosť - následkom nadmerného pozerania televízie a používania mobilu

Nechceme, aby ste sa začali hromadne zbavovať televízorov, mobilov, či dávať deťom striktné zákazy sledovania televíznych programov. No treba sa zamyslieť, či náhodou práve vaše dieťa netrávi všetok svoj voľný čas pred televíznou obrazovkou, a ak je to tak, snažiť sa to zmeniť. A nezabúdajte, práve vy,  rodičia by ste mali ísť deťom príkladom. Nadmerné používanie mobilov a sledovanie televízie

  • Brzdí vývoj reči, ktorou sa dieťa má prejavovať a vyjadrovať svoje vnútorné potreby a pocity.
  • Brzdí schopnosť čítania. Deti sa síce čítať naučia, no porozumieť čítanému textu predstavuje pre ne oveľa väčšiu námahu.
  • Brzdí vývoj fantázie. Deti často nie sú schopné sledovať dej rozprávanej rozprávky, pretože ich schopnosť aktívne si tvoriť vizuálne predstavy sa zmenšuje.
  • Brzdí schopnosť koncentrácie. Dieťa sa stáva povrchným a manipulovateľným, podporuje neochotu premýšľať o veciach, čo spôsobuje v ďalšom živote neschopnosť odhaľovať skrytý zmysel vnímaného.
  • Brzdí schopnosť dieťaťa hrať sa. Hry detí sú často pasívnejšie, dieťa očakáva, že ho bude niekto baviť, čoraz častejšie je potrebné dieťa nabádať k činnostiam, ktoré by ho za normálnych okolností veľmi zaujímali.

Televízia je vo väčšine domácností umiestnená v obývacej izbe a jej stály chod výrazne narúša rodinnú atmosféru. Obrazovka bráni rozhovorom, aktívnym hrám, rodinným oslavám a diskusiám, ktoré majú dieťaťu sprostredkovať podstatné životné skúsenosti a podieľať sa na formovaní jeho charakteru.

Ak však sledovanie televízie a používanie mobilu výrazne obmedzíme, pozorujeme u väčšiny rodín obohatenie rodinného života - namiesto sledovania televízie aj deti hľadajú iné alternatívy spoločnej zábavy a komunikácie, teda prežívajú svoj voľný čas v aktívnych hrách a činnostiach.




Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky